Gazellen Fredericia Skurvogne stadig hurtigst
Fredericia Skurvogne er, af Dagbladet Børsen, blevet kåret til den lokale virksomhed med størst vækst
Det er ikke helt almindeligt, at en virksomhed med mere en 45 år på bagen for andet år i træk viser sig som lokalområdets bedste til at generere vækst – ikke desto mindre et det tilfældet med Fredericia Skurvogne, der på 4 år har oplevet en vækst på 428 %.
- Vi er naturligvis stolte og glade for resultatet, der er en kombination af timing og hårdt arbejde lyder det fra ejer af Fredericia Skurvogne, direktør Per Mikkelsen
Dagbladet Børsen kårer hvert år de virksomheder i landet, der - med et positivt afkast – formår at vokse mest i den foregående 4 årige periode. Her kommer Fredericia Skurvogne ind som en sikker nummer 1 blandt de fredericianske virksomheder. Men ikke kun lokalt formår Fredericia Skurvogne at placere sig flot. I delregion Odense, der består af Vejle, Kolding, Fredericia samt de 10 fynske kommuner indtager man en imponerende 8. plads. Blandt virksomhederne i region Sydjylland har man en placering som nummer 12.
-Vores placering som gazelle baserer sig på årene 2004, 2005, 2006 og 2007, og det var gode år i byggebranchen, lyder det beskedent fra Per Mikkelsen, der i 2004 satte en vækstplan i værk En plan der i løbet af 5 år skule bringe Fredericia Skurvogne op blandt de største indenfor udlejning af skurvogne og pavilloner. Planen er lykkedes.
-Vi har nået meget af det, vi satte os for, men har selvfølgelig også været begunstiget af positive konjunkturer. Vi har prøvet at lade være med at kigge så meget til siderne, og så har vi en aftale om, at vi som udgangspunkt aldrig siger nej, når vi taler med en kunde. Har vi ikke lige nøjagtig det, der efterspørges, så skaffer vi det, eller også finder vi en løsning, der opfylder det behov, som kunden har. I 2004 fandt vi, via brainstorm, frem til 4 ord, som er de 4 pæle virksomheder så at sige står på. Det er ordene: stabil, troværdig, innovativ og løsningsorienteret. De 4 ord forsøger vi hver dag at have med i vores arbejde, lyder det fra Per Mikkelsen, der ikke hviler på laurbærrene.
Opkøb og udbygning på Sjælland
I december 2007 købte han virksomheden Nordic Byg i Hjallerup, der er en virksomhed, der som Fredericia Skurvogne udlejer og producerer skurvogne og pavilloner. Fusionen med Nordic Byg, der regnskabsmæssigt først er effektueret i 2008, og derfor ikke påvirker gazelle placeringen, er et resultat af en forsat offensiv indstilling.
-Vi er nu i gang med at smelte disse to virksomheder sammen til én. Det er en proces, som er krævende, men nødvendig hvis vi fortsat skal vækste. Og det vil vi. Vi har efter fusionen med Nordic Byg sat os nye mål. Disse mål er en yderligere konsolidering og udbygning af virksomheden, som en af de største indenfor udlejning og produktion af skurvogne og pavilloner, lyder det fra Per Mikkelsen, der også snart kan tage nye lokaler i brug i den sjællandske afdeling af Fredericia Skurvogne. Ved Hedehusene lige ud til motorvejen har man købt et stykke jord, hvor man nu er i gang med at bygge nyt domicil til den sjællandske afdeling. Der er ansat nye og flere medarbejdere på Sjælland, så man også her kan opfylde ambitionerne om at spille en betydende rolle indenfor branchen.
Fredericia Skurvogne der i 2011 kan fejre 50 års jubilæum har fart på.